Makedonya,Stip
0850 241 86 16
info@sataegitimkoclugu.com

Barajı Geçmeden Özel Üniversiteye Gidilir mi

Makedonya Üniversite Okumak Makedonya Üniversiteleri ve Makedonya Üniversite Bölümleri

Barajı Geçmeden Özel Üniversiteye Gidilir mi

barajı geçmeden özel üniversiteye gidilir mi konusu ile öğrenciler yakından ilgilenmektedir. Bu yazımızda öğrencilere üniversite tercihleri konusunda yol göstereceğiz. Özel üniversitelerde kontenjan ve taban ile tavan puan bulunmaktadır. Özel üniversitelerin taban ve tavan puanları her yıl değişiklik gösterebilir. Ancak eğer adaylar YKS sınavında barajı geçememiş ise üniversiteye giremez ve tercih yapamaz. özel üniversiteye gidilir mi diye merak edenler için cevap hayırdır. Öğrenciler TYT sınavında 150 puan ve üzeri alması ile barajı geçmiş sayılır ve diğer sınava girip lisans bölümünde üniversite tercih etme hakkına sahip olur. TYT’de 150 ve üzeri alan öğrenciler SÖZ, SAY, DİL, EA puanları 180 puan ve üzeri olması halinde bu puanlar ile lisans bölümlerini tercih edebilecektir. barajı geçmeden özel üniversiteye gidilir mi diye merak edenler için maalesef böyle bir imkan bulunmuyor. Tercih listesinde özel üniversitelere veya devlet üniversitelerine yer vermeniz için baraj puan şartı vardır. 150 ve üzeri puan alan öğrenciler 2 yıllık (ön lisans) bölümlerine sınavsız geçiş yapabiliyor. Böylece barajı geçmeden özel üniversiteye gidilir mi diye merak edenlere diğer bir seçenek sunuluyor. Bu bölümlerin yer aldığı devlet veya özel üniversitelerde sınavsız geçiş tercihi yapabiliyorlar. Özel üniversitelerde sınavsız geçiş bölümleri ile paylaşınlan kontenjan sayısı bulunur ve bunlar her yıl ÖSYM tercih kılavuzunda belirtilerek yer alır.

Sınavsız geçiş bölümleri hakkında

Kılavuzda belirtilen özel üniversitelerin sınavsız geçiş bölümleri için ise burslu kontenjanı bulunur. Özel üniversite programlarına tercih yapacak adaylar programların dışında parantex içinde paylaşılan tam burslu, ücretli, yüzde 50 burslu gibi ifadelere özellikle dikkat etmelidir. Ücretli olan bölümlerin kontenjanı yüksekken burslu ve tam burslu sınavsız geçiş bölümlerinin sayısı daha az olarak verilir.

İstanbul’daki iyi özel üniversiteler

 1. İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ
 2. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
 3. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ
 4. ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ
 5. KOÇ ÜNİVERSİTESİ
 6. NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
 7. SABANCI ÜNİVERSİTESİ
 8. ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ
 9. SABANCI ÜNİVERSİTESİ
 10. MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ
 11. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ oldukça popüler olan ve iyi eğitim sistemleri ile tercih edilen üniversitelerin başında gelir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp İletişim